کاهش 30 درصدی منابع تجدیدپذیر آب کشور در چهار دهه اخیر

به گزارش فقط محض خنده، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: این در حالی است که جمعیت ایران نسبت به آن سال ها، حدود 2.5 برابر اضافه شده است.

کاهش 30 درصدی منابع تجدیدپذیر آب کشور در چهار دهه اخیر

به گزارش خبرگزاری فقط محض خنده از وزارت نیرو (پاون)، آقای قاسم تقی زاده خامسی در دومین روز از هفته صرفه جویی در مصرف آب، در ارتباط با رسانه ملی اضافه کرد: منابع آب کشور باید بر اساس سند سازگاری با کم آبی که با همکاری همه بخش های مرتبط با آب از جمله کشاورزی، محیط زیست، صنعت و هواشناسی تهیه شده است، مدیریت شود.

وی ادامه داد: هیچ راهی غیر از سازگاری باکم آبی در مدیریت منابع آب کشور وجود ندارد، بنابراین طی دو سال گذشته با تولیت وزارت نیرو و با همکاری سایر وزارتخانه ها، سندی برای مدیریت منابع آب شامل همه استان ها و حوضه های آبریز تهیه شده و به امضای دو معاون رئیس جمهور و چهار وزیر رسیده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: بر اساس این سند، ظرف 5 تا 15 سال آینده باید در مصرف آب هر یک از بخش های کشاورزی و صنعت، مقادیر معینی صرفه جویی انجام شود.

تقی زاده خامسی در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: باید در مدیریت منابع آب کشور، کار را با سند و برنامه پیش برد وگرنه دچار مشکل خواهیم شد.

وی به نقش محوری آب در توسعه پایدار و بخش های مختلف از جمله توسعه صنعت و کشاورزی پرداخت و گفت: برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به 500 هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود 10 هزار متر مکعب آب نیاز است.

وی هم چنین با تاکید بر این که در مدیریت منابع آب باید مقدار آب موجودی کشور و معین الگوی کشت کشاورزی مبنا باشد، با انتقاد از کشت برنج در 17 استان کشور، اضافه کرد: برنج یکی از محصولات پر آب بر کشاورزی است و ما هم نباید در مناطقی که آب آشامیدنی آن به سختی تامین می شود، برنج بکاریم، در ایران تنها یک درصد مساحت بارندگی بالای 1000 میلی متر دارد و برای کشت برنج مناسب است، کشت برنج غیر از گیلان و بخشی از مازندران منطقی نیست.

وی در ادامه از استقرار ستاد برنامه ریزی برای مدیریت بهینه و بررسی روزانه مدیریت آب و برق در این ستاد خبر داد و گفت: تا به امروز در هیچ شهری از ایران، جیره بندی آب انجام نشده و تمام تلاش ما بر آن است که کم ترین قطعی را داشته باشیم. اگر مردم در مصرف آب و برق همکاری هی لازم را انجام دهند، مشکل خاصی نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، ظرفیت ذخیره سد های بزرگ و میانه کشور را 50 میلیارد متر مکعب اعلام کرده و خاطر نشان کرد: خوشبختانه در نتیجه فعالیت های مدیریت سیلاب در سال های گذشته، در حال حاضر حدود 60 درصد از ظرفیت سد های کشور پر است، البته این مقدار نسبت به سال گذشته حدود 28 درصد کاهش نشان می دهد.

به گفته وی، سال آبی 1400- 1399 از نظر بارندگی بدترین سال طی 52 سال اخیر بوده و تغییر اقلیم و قرار گرفتن ایران در منطقه خشک بایستی به یک باور همگانی در همه سطوح تبدیل شود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "کاهش 30 درصدی منابع تجدیدپذیر آب کشور در چهار دهه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 30 درصدی منابع تجدیدپذیر آب کشور در چهار دهه اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید